قالب های نمونه گیری بتن

نحوه ساخت قالب نمونه برداري چدني

قالب هاي چدني ابتدا به صورت ريخته گيري قالب گيري مي شوند و از طريق انجام عمليات ماشينکاري و سوراخکاري ابعاد قالب ها به اندازه مناسب خواهد رسيد . بايد در هنگام خريد قالب هاي چدني حتما توجه داشت که سطح داخلي قالب کاملا ماشينکاري و صاف و بدون برجستگي باشد . و همچنين از نظر اندازه هر چهار ضلع دقيق باشد .

مزايا و معايب قالب نمونه برداري بتن چدني 

مزايا و معايب قالب هاي چدني تا حد زيادي در خلاف قالب هاي پلاستيک است . اين قالب ها بر خلاف قالب هاي پلاستيکي وزن زيادي دارند و بهاي آنها نيز به مراتب بيشتر يک قالب پلاستيکي است اما داراي يک مزيت بسيار مهم هستند . اين قالب ها از استحکام و عمر بسيار بالايي برخوردارند و براي کاربراني که قصد نمونه گيري هاي متعدد در طول زمان را دارند بسيار مناسب هستند . و همچنين قالب هاي نمنه برداري چدني در برابر مواد شيميايي بسيار مقاوم هستند .

دليل اصلي استفاده از قالب هاي چدني در ضعف بدنه قالب هاي پلاستيکي است . قالب هاي پلاستيکي در طول نمونه گيري به علت سنگيني بتن در هنگام نمونه برداري تا حدي در قسمت هاي مياني تغيير شکل خواهند داشت که اين تغيير شکل نمونه را تا حد کمي از حالت مکعب کامل خارج مي کند . با توجه به استحکام بسيار بالاي قالب هاي چدني در صورت نمونه گيري مناسب هرگز شاهد چنين مشکلي در اين قالب ها نخواهيد بود .

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *